Çim Halı Kullanım Amaçları Nelerdir? Nasıl Monte Edilir?

Çim Halı Kullanım Amaçları Nelerdir? Nasıl Monte Edilir?

Çim halı, doğal çime alternatif olarak üretilmiştir. Hammaddesi petrol olan, bir zemin ürünüdür. Farklı özelliklere sahip olarak üretilen çim halı, geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Doğal çimin kullanımı sınırlı olup, bakımı zahmetli ve maliyetlidir. Confetti Group ile sizde aradığınız kalite standartlarına sahip istediğiniz renk ve boyutta çim halı modellerine anında sahip olabilirsiniz. Bu açıdan sentetik çim halı hem daha uzun ömürlü hem de daha ucuz bir üründür.
Başlıca iki temel kullanım alanı vardır:

  • Sportif amaçlı
  • Dekoratif amaçlı

Suni çim halı, FİFA’nın aldığı karar ile 2004 yılından beri UEFA seviyesindeki tüm maçları da kapsayacak şekilde futbol stadyumlarında, tüm uluslararası ve resmi müsabakaları içini alarak onaylı şekilde kullanılmaktadır. Futbol sahaları dışında kullanıldığı alanlar;

  • Golf sahası
  • Tenis kortu
  • Ragbi sahası
  • Çim hokeyi
  • Çok amaçlı sahalar

Çim Halı Nasıl Monte Edilir?

Federasyonlar tüm spor dalları için uygun olan çim halı standartlarını belirlemiştir. Hammaddesi petrol temelli olan çim halı, monofilament ve fibrile özel iplikler ile üretilmektedir. Sportif aktiviteler için kullanımın dışında özellikle son yıllarda dekoratif amaçla da kullanımı artmıştır. Dekoratif amaçlı fibrile yapay çim halı, genel olarak kısa hav boylarında üretilmektedir. Talebe bağlı olarak koyu ve açık yeşil dışında farklı renkleri de temin edilebilir. Monofilament yapay çim ise daha ziyade doğal görünüme sahip olan modellerdir. Doğal görünümü pekiştirmek adına monofilament ipliklerin arasında sarı iplikler kullanılmaktadır. İlk olarak ölçünün doğru alınması gerekmektedir. Alınan ölçüye göre eklemeler yapılacağı takdirde sadece ek yerleri tutkal kullanılarak yapıştırılır. Hammaddesinin petrol esaslı olması dolayısıyla hava durumuna bağlı olarak genleşme, gerilme, daralma meydana gelebilir. Bu yüzden üst kısımda buruşma olmaması için alt kısımlar sabitlenmez.