Çiçero Filminin Konusu Nedir?

Çiçero Filminin Konusu Nedir?

Çiçero filmi, 18 Ocak 2019 yılında vizyona girmiş dram, suç ve biyografi türünde bir filmdir. Film 2 saat 6 dakika uzunluğundadır. Filmde birçok ünlü oyuncu oynamıştır. Filmin imdb puanı 6,6'dır. Filmin bütçesi 20 milyon liradır. Film eski bir mit çalışanı tarafından gerçeğe uymadığı gerekçesiyle de eleştirilmiştir. Filmin tanıtımı, yüzyılın casusu çiçero sloganı ile yapılmıştır. Bu nedenle de birçok kişi tarafından oldukça merak edilen bir film haline gelmiştir. Oldukça beğenilen filmlerden biri olmuştur. Film ikinci dünya savaşı zamanında casusluk yapan çiçero lakaplı Elyesa Bazna isimli casusun hayatını anlatmaktadır. İlyas Bazna ikinci dünya savaşı zamanında Ankara'da yer alan İngiliz büyükelçiliğinde çalışmaktadır. Elçilik çalışanları onun casus olabileceğinden şüphelenmezler çünkü casusluk yapabilecek biri olmadığını düşünürler. Bazna elçilikten edindiği birçok bilgiyi Almanlara iletir ve kendisine çiçero kod adı verilir. İlyas Bazna yaptıkları ile savaşın seyrini değiştirmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Çiçero Filmi Oyuncuları Kimdir?

Filmin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik yer almaktadır. Bu oyuncuların yanı sıra Ertan Saban, Levent Ülgen, Altan Erkekli, Selen Öztürk, Cem Kurtoğlu, Tamer Levent ve Mehmet Ulay gibi birçok ünlü oyuncu da yer almıştır. Filmin yönetmenliğini Serdar Akar yaparken yapımcılığını ise Mustafa Uslu üstlenmiştir. Filmin senaryosu ise Gürkan Tanyaş ve Meriç Aydın'a aittir.

Çiçero İlyas Bazna Kimdir?


28 Haziran 1904 tarihinde dünyaya gelmiştir. Arnavut asıllı Türk olan İlyas Bazna İngilizlerden nefret etmektedir. Bunun nedeni ise babasının ölümünden İngilizlerin sorumlu olmasıdır. İkinci dünya savaşı sırasında çeşitli elçiliklerde çalışmış bu da casusluk yapmasına imkan tanımıştır. Çeşitli elçiliklerde çalıştıktan sonra 1942 yılında İngiliz elçiliğinde çalışmaya başladı ve İngiliz elçisi olan sir hughe knatchbull hugessen yakınlık kurdu. İngiliz elçiliğinde birçok gizli fotoğrafın resmini çekerek Almanya büyükelçiliğine vermeye başladı. Bunun karşılında Almanlardan para almıştır ve kendisine çiçero kod adı verilmiştir. Bu kod adından kendisinin de haberi 1950'li yıllarda olmuştur. Bunu da İngilizlerin casusluk olayını açıklaması ile öğrenmiştir. İlyas Bazna 1970 yılında Münih'te gece bekçiliği yaparken vefat etmiştir.