Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyonu Nasıl Olmalıdır?

Binalarda bulunduğu yer açısından en çok dış etkenle karşılaşma olasılığı bulunan yer, çatıdır. Çatılar, soğuk, sıcak, yağmur ve kar her türlü meteorolojik durumla karşı karşıya kalır. Çatı izolasyon, tüm bu nedenlerle düzgün bir şekilde yapılmalı; uygulamanın bina izolasyonuna da katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Çatı izolasyon, binaların ısı kazançlarını ve kayıplarını engellemek, su sızmalarını önlemek; sağlıklı ve konforlu yaşama alanı oluşturabilmek maksadıyla mutlaka yaptırılması gereken bir uygulamadır. Çatı, evin bütünleyici unsurlarından olup kritik bir yerdir. Çatının maruz kaldığı meteorolojik durumları sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi, kaliteli bir şekilde izolasyon sisteminin kurulmuş olmasına bağlıdır. İzolasyon konusunda alanında tecrübeli ve profesyonel iş yürüten, güvenilir çalışma prensiplerine sahip firmalar tercih edilmelidir. Uygulamaya ilişkin fiyat almak ve fırsatlarından faydalanmak için sitedeki ücretsiz keşif formu doldurulup firmayla irtibat kurulabilir.

Çatı İzolasyon Fiyatları

Çatı izolasyon, çatının yapısı ve türüne göre tasarlanmalıdır. Çatıların zarar görme ve tahrip olma ihtimali de çatı izolasyon çeşidi seçiminde önem arz eder. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Suyun yalıtımı konusunda çatı ve temelin izolasyonu mutlaka sağlanmalıdır.
  • Isı yalıtımı hususunda, çatı ve yüzeyler önem arz eder.
  • Doğru malzeme kullanıldığı takdirde, çatılarda ısı kaybı önlenir.
  • Malzeme seçiminde hem sıcaktan hem de soğuktan koruyan malzemelerin seçilmesi gerekir.
  • Yoğun kar yağışı beklenen yerlerde eriyen karın tahliye boruları aracılığıyla kanalizasyona gönderilmesi mantıklı bir tercih olmaktadır.
  • Binanın üst kısmında birikmeyen kar, su sızıntısını ve beton çatlamasını önler.
  • Çatı izolasyonu düzgün yapıldığı takdirde, bina ömrünü de uzatır.

Çatı izolasyon uygulamasına ilişkin fiyatlar, izolasyon işlemi yapılırken kullanılan malzemenin kalitesine ve miktarına göre değişir.