Üreme İmmünolojisi

Üreme İmmünolojisi

Anne adayının vücudundaki bazı antikorlar baba adayından gelen spermlere ve veya döllenme sonucu ortaya çıkan embriyoya karşı savaş açar ve kabul etmez. Çocuk sahibi olmak isteyip başaramayan çiftlerin %10’unda üreme immünolojisi sorunuyla karşılaşılmaktadır. Gebe kalmayı etkileyen faktörler ve üreme immünolojisi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için web sitesini ziyaret ederek daha çok içeriği ulaşabilirsiniz.

Kısırlıkta Üreme İmmünolojisi

Bağışıklık sisteminin anne adayının gebe kalmasını nasıl etkilediği uzun zamandır araştırılmaktadır. Her hücre kendine ait özel bir kimliği sahiptir. Bağışıklık sistemi bazı durumlarda nedeni tam olarak açıklanamamakla birlikte harekete geçer ve erkek üreme hücresi olan spermi yabancı olarak algılayarak antikorlar üretmeye başlar. Son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasının sadece şeker ve tiroid hastalıklarına yol açmakla kalmayıp gebe kalmayı da olumsuz yönde etkilediği şeklinde sonuçlara varılmıştır. Anne adaylarının gebelikte bağışıklığını baskılayacak ilaçlar kullanarak bu durumu ortadan kaldırması büyük oranda kullanılan bir yöntemdir. Diğer yandan ise gebe kalmayı etkileyen ve kısırlığa sebebiyet veren üreme immünolojisi için bazı tedaviler uygulanmaktadır. Kısırlıkta üreme immünolojisine bağlı durumlarda uygulanan bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

1) Prezervatif kullanımı, gebelik düşünmeyen çiftlerde cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak kadının sperm antikorlarıyla karşılaşmasını önleyecektir. Gebelik istemi olana kadar bir koruma yolu olarak düşünülmelidir.

2) Sperm yıkama, kullanılan özel yöntemlerle spermin fizyolojik yapısına zarar vermeden bakteriler ve lökositler temizlenir.

3) İmmün (Bağışıklık) baskılama, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanarak üreme immünolojisindeki olumsuzluklardan kaçınılır.

4) Aşılama yöntemiyle yıkama uygulanan spermler direk rahim içine verilir.

5) Yardımcı tekniklerden biri olan mikroenjeksiyon ile üreme immünolojisi ile ilgili sorunlarda yüz güldüren sonuçlara ulaşılmıştır. Bu yöntemle sperm direk olarak rahim içine verilmektedir.