Çevrimiçi Ortamda Güvende Olmak İçin Yedi Önemli İpucu

Çevrimiçi Ortamda Güvende Olmak İçin Yedi Önemli İpucu

İnternet, arkadaşlarla sohbet etmenin, bağlantıda kalmanın ve yeni şeyler öğrenmenin harika bir yoludur. Ancak çevrimiçi dünya da tehlikeli olabilir ve nasıl güvende kalacağınızı bilmek önemlidir. İnterneti kullanırken sizi güvende tutacak en önemli ipuçlarıyla dolu hızlı ve kolay bir kılavuz hazırladık.

1 - Kimliğinizi koruyun

İnterneti kullanırken adresiniz, telefon numaranız veya hangi okula gittiğiniz gibi kişisel bilgilerinizi asla vermeyin. Sosyal medyayı kullanıyorsanız, yaşadığınız yerde birini gösterebilecek fotoğraflar yayınlamaktan kaçının.

2 - Göndermeden önce dikkatlice düşünün

Bir şey çevrimiçi olduğunda, artık özel değildir ve potansiyel olarak herkesle paylaşılabilir. Göndermeden önce kendi kendinize düşünün: bu paylaşılmalı mı yoksa gizli tutulmalı mı? Ebeveynlerin veya öğretmenlerin görmesini ister miydim? Cevabınız hayır ise, göndermeyin.

3 - Parolaları güçlü tutun ve gizlilik ayarlarını kontrol edin


Başkalarının tahmin etmesini zorlaştırmak için harflerin, sayıların ve simgelerin karışımından oluşan güçlü parolalar kullanın. Parolalarınızı düzenli olarak değiştirme alışkanlığı edinin ve asla başkalarıyla paylaşmayın. Sosyal medyada paylaştıklarınızı kimlerin görebileceğini görmek için gizlilik ayarlarınızı da kontrol etmelisiniz.

4 - Başkalarına saygı gösterin

Başkalarına çevrimiçi ortamda gerçek hayatta yaptığınız gibi saygılı davranmalısınız. Gönderilerinizin ve yorumlarınızın çevrimiçi olarak paylaşırsanız başkalarının nasıl hissettirebileceği konusunda dikkatli olun. Karşı taraftaki kişiye zarar verebilecek veya suçlayabilecek hiçbir şey göndermeyin.

5 - Kiminle sohbet ettiğinize dikkat edin


Tanımadığınız biri sizi arkadaş olarak eklemeye çalışırsa, mantıklı seçenek isteği silmektir. İnsanların çevrimiçi olduklarını söyledikleri kişiler olmayabileceklerini her zaman unutmayın, bu nedenle kiminle sohbet ettiğinize dikkat edin ve kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın.

6 - Yüz yüze tanımadığınız insanlarla tanışmayın

Gerçek hayatta çevrimiçi tanıştığınız biriyle asla buluşma ayarlamamalısınız. Onlarla çevrimiçi olarak anlaşsanız bile, söyledikleri kişi olmayabilirler. Çevrimiçi biri sizinle tanışmak istiyorsa, bunu güvendiğiniz bir yetişkine söyleyin.

7 - Sağlıklı bir dengeye sahip olun

Çevrimiçi ortamda çok fazla zaman geçirdiğinizi fark ederseniz, bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan uzakta düzenli molalar verin. Aileniz ve arkadaşlarınızla gerçek dünyadaki deneyimlerinizi kaçırmak istemezsiniz!