205 55 R16 LASTİK ÖZELLİKLERİ

205 55 R16 LASTİK ÖZELLİKLERİ

205 55 R16 lastikler genellikle otomobil üreticileri tarafından C sınıfı araçlarda kullanılmaktadır. 205 55 R16 tanımlamasının içeriğine bakacak olursak; 205: taban kesit genişliğinin mm cinsinden değerini, 55: taban kesit genişliğinin %55 i oranında lastik yanak yüksekliği olduğunu ve R16: jant çapının 16 inç olduğunu belirtir. 205 55 R16 tipi lastikler dört mevsim, yaz ve kış lastikleri seçenekleriyle pek çok araç üreticisi ve kullanıcısı tarafından çokça tercih edilmektedir.

205 55 R16 LASTİK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

205 55 R16 lastik alırken dikkat edilmesi birkaç nokta vardır. Hatta bu dikkat edilmesi gereken noktalar sadece tek tip bir lastik alımında değil tüm lastik tiplerinin alımı esnasında özen gerektiren kıstaslardır. Bu kıstasları sıralayacak olursak: Araca uygun boyutlu lastik seçilmelidir. Hatta mümkünse aracın üretimi sırasında pek çok deneme çalışmaları sonucunda üretici firma tarafından kullanımına karar kılınan, araç için en ideal lastik tipi değiştirilmemeye özen gösterilmelidir. Yaşanılan şehrin iklim koşullarının gereği doğrultusunda lastik seçimi yapılabilir. Lastik satın alırken lastiğin üretim tarihi ve depolama koşullarına dikkat edilmelidir. Deformasyon izleri olan yıpranmaya başlamış lastikler satın alınmamalıdır. Uzun sürüşler yapılacak ise lastik dayanıklılığına dikkat edilerek seçim yapılmalıdır.

205 55 R16 LASTİK NEREDEN ALINIR?

Lastikler kullanılmaya başlandıktan sonra araç için en uygun basınç değeri ayarlanmalıdır. Mümkünse her hafta lastik basınçları kontrol edilip düzetilmesi gereken değer varsa olması gereken değere döndürülmelidir. 205 55 R16 lastik arayışındaysanız lastik uzmanları ile görüşmelisiniz. Aracınız ve sizin için güvenli, konforlu, verimli sürüşler istiyorsanız bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.