Mirasçılık Belgesi

Mirasçılık Belgesi

Miras paylaşımı yapabilmek için, mirasçılık belgesi edinmeniz önemli bir kriterdir. Vefat eden kişinin sahip olduğu mal varlığı kişinin yakınları arasında paylaşılır. Yakınları arasında paylaştırılan yapılan mal varlığı ise, hukuk kuralları gereğince güven altına alınmıştır. Vefat eden kişinin mal varlığı yasal mirasçılar arasında eşit bir şekilde paylaştırılır. Fakat burada belirli prosedürleri takip etmelisiniz. Miras ile ilgili hak talep etmeniz veya hak ettiğiniz miktarı almanız mümkün olmayabilir. Vefat eden kişinin mirasında hakkı olduğunu düşünen kişiler Sulh Mahkemeleri’nden veya noterden temin etmiş oldukları mirasçılık belgesi ile mahkemeye başvurabilirler. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Kimlere Mirasçılık Belgesi Verilir

Genel itibariyle mirasçılık belgesi denince, kişilerin adına sadece yasal mirasçılar gelebilir. Fakat vefat eden kişinin borçlu olduğu kurumlar da mirasçılık belgesi alabilmek için başvuruda bulunabilirler. Mirasçılık belgesi almak için başvuran kişilerin böyle bir hakkı olmadığını düşünen mirasçılar var ise itiraz başvurusunda bulunabilirler. Bir ay içerisinde mirasçılık belgesi alınması ile ilgili itiraz edilir ise, mahkemede uygun görülürse mirasçılık belgesi verilmesi iptal edilebilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşların mirasçılık belgesi için notere başvurması doğru olmayacaktır. Bu kişiler Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak bu işlemlerini gerçekleştirebilirler. Özellikle miras paylaşımı sırasında mağdur olmamak için mirasçılık belgesi edinmek gerekebilir.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?


Adalet sisteminde açılan davalarda kanunlar yolunda bazı kararlar verilir. Fakat mahkemelerde yapılacak olan savunmalar, itirazlar veya eklenecek olan belgeler dava sürecini ciddi oranda etkiler. Davalarda istenilen sonuca ulaşabilmek için muhakkak alanında uzman avukatlar ve çalışmak gerekir. Zira avukatlar kanunlara, kanun hükümlerine oldukça hâkim oldukları için, davaların daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.