Otel Odası Nasıl Temizlenir?

Otel Odası Nasıl Temizlenir?

Her yıl milyonlarca kişi tatil yapar. İnsanlara tatil hizmeti veren konaklama işletmeleri misafirlerinin iyi vakit geçirmesi tatil için gelen misafirler için kat ve oda temizliği büyük önem taşır. Misafirlerin kullanacağı odaların temizliği housekeeping tarafından yapılır. Odaları sağlığa uygun ve kullanılabilir bir hale getirirler. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Boşaltılmış Odaların Temizliği

Konukların terk ettikleri, bir daha aynı misafirler tarafından kullanılmayacak odalara boşaltılmış oda denir. Bu odalar yeni misafirlere verileceği için çok iyi temizlenmelidir. Demirbaş ve hasar kontrolü yapılmalıdır. Odalarda eksik bir şey varsa hemen bildirilmelidir. Odaların tamamı kontrol edilmelidir ve unutulan eşyaların olup olmadığına bakılmalıdır.

Odaların Temizliği Nasıl Yapılır?


Bir temizlik planı oluşturulur. Öncelikle temizlenecek odaya girdiğinizde yıkanacak olan kumaş ve benzeri ne varsa odadan çıkartılır. Nelerin hangi sırada temizleneceğinin planını oluşturursanız zamandan tasarruf edersiniz. Bir odayı temizlerken tepeden aşağı doğru temizlemek en doğrusudur. Temizlenen yerlere toz düşeceğinden temizlediğiniz yerleri tekrar temizlemek zorunda kalabilirsiniz. Aydınlatmalar ve mobilyalar en çok toz çeken eşyalardır. Bunları ihmal etmemelisiniz. Yataklara koruyucu takılmalıdır. Bu işlem yatakların temiz kalmasını sağlar. Aynı zamanda yatağınızın ömrünü de uzatır. Balkon zemini silinir. Pencereler temizlenir. Dolaplar ve çekmecelerin tozu alınır. Banyo özellikle çok iyi temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Odadan çıkardığınız kirli çarşafları yıkamalısınız. Kurutucu makinesine tenis topu koyarsanız daha hızlı bir kurutma işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Diğer odalara yapılan temizlik bu odalara da yapılmalıdır. İlaçlama, tadilat gibi şeylerde yapılmalıdır. Oda çok iyi havalandırılmalıdır. Oda çok iyi dezenfekte edilmelidir. Çöpler toplanmalıdır. Elektrik süpürgesi yardımıyla duvarlar ve tavanlar temizlenir. Duvar ve kapılar temizlenir. Odada mini bar varsa temizlenir. Kullanılmış bardaklar yerine yenisi koyulur. Odanın içerisinde biten eşantiyon malzemeler yenilenir. Misafir çıkışları ve yeni misafirlerin giriş zamanı aralığında yapılan temizlikler, otellerin itibarlarını belirleyen en önemli husustur. Bu yüzden temizlik işlemlerine çok dikkat edilmelidir. Odaların temizlik işlemi bittikten sonra, kat şefleri temizlik yapılan bütün odaları dolaşmalı ve yapılan temizliğin doğru yapılıp yapılmadığına bakmalıdır. Böylece yapılan temizliğin kontrolü yapılmış olur ve oda bir sonraki misafir için hazır olmuş olur.