Altın Alarak Para Biriktirmek

Altın Alarak Para Biriktirmek

Para biriktirmek ve özellikle de giderek zorlaşan ekonomik koşullar altında kenarda biraz birikim yapmak hepimizin hayali. Kredi kartları, kredi borçları, lüks tüketim malzemeleri ve reklamlarda gördüğümüz her şey bize para harcamamızı salık veriyor. Dolayısıyla biraz birikim yapmak isteyenlerin adeta çelik gibi bir iradeye sahip olmaları mecburi hale geliyor. Altın alarak para biriktirmek ise size bu konuda biraz yardımcı olacak çünkü altının hemen harcanamaması, iradenizi biraz destekleyici bir etkide bulunuyor. Altın, bildiğiniz gibi genellikle değerini koruyan ve yıllar içerisinde çok fazla artmasa da en azından değerinden kaybetmeyen bir maden. Dolayısıyla güvenli bir şekilde birikimlerini saklamak isteyenlerin de en büyük dayanağı. Eğer ekonomik dalgalanmaların çok fazla olmadığı dönemlerde, yani altın uygun fiyatlıyken, altın almaya ve biriktirmeye başlarsanız, seneler sonra ne kadar çok birikim yapmış olacağınıza siz bile şaşıracaksınız.Elbette altın saklamak için kullanılabilecek bir kaç farklı yöntem mevcut. Dilerseniz bunlara kısaca bir göz atalım.

Cumhuriyet Altını Saklamak


Çeyrek, yarım, tam gibi çeşitleri bulunan cumhuriyet altını, genellikle Türk halkının en çok tercih ettiği altın alma yöntemleri arasında. Zira bu altınların hem kolay bozdurulmaları hem de düğün, nikah, sünnet gibi etkinliklerde takılabilir olmaları onu kullanışlı bir hale getiriyor. Lakin külçe altınla kıyaslandığında bozdurma esnasındaki fiyat farkının birazcık daha fazla olabildiğini belirtelim.

Külçe Altın Almak


Külçe altınlar üzerinde herhangi bir işleme bulunmadığından dolayı onları bozdururken daha az fiyat farkı ödeyebiliyor, böylece karınızı biraz daha arttırabiliyorsunuz. Son senelerde pek çok altın firması, mini külçe altınlar üreterek insanları bu şekilde altın almaya yönlendirdi diyebiliriz.

Bilezik Olarak Altın Saklamak


Bilezikler kıymetli ziynet eşyaları arasındalar ve zaman zaman binlerce lirayı bulan fiyatlara sahip olabiliyorlar. Ancak aynı zamanda bol işlemeli olduklarından dolayı bozdururken farktan en çok kaybedeceğiniz altın türleri arasında yer alıyor. Kola takılarak süs eşyası da olabilmeleri, düğünlerde takılabilmeleri gibi avantajları olsa da cidden para saklamak isteyenler için bilezik artık günümüzde çok da mantıklı bir tercih sayılmaz.

Altın Hesabı Açmak

Bankalar artık fiziksel olarak altın almasanız da paranızın altın kuruna göre saklanmasını sağlayan altın hesaplarına sahipler. Böylece elinizde olmasa bile bankanızda açtıracağınız bir altın hesabı, direkt olarak bu menkulün değerini korumanıza yardımcı olacak. Altın hesabındaki altınları bozmanın biraz daha kolay olması ise bazı harcama dezavantajlarını beraberinde getirebilir.

Altın ile Nasıl Para Saklanır?

Altın aldığınızda, bu altınları bozdurmamak için elinizden geleni yapacağınızı söyleyebiliriz. Dolayısıyla harcamaya kıyamadığınız altınları almak için her ay maaşınızdan bir miktar kesinti yapmanız, o parayı harcamamanızı ve biriktirmenizi sağlayacak. Pek çok kişi, düzenli olarak altın alma alışkanlığı kazandığında artık daha verimli bir şekilde para biriktirdiğini belirtiyor.